[ÜLEVAADE] Sony Xperia XA

Kõik arvustused ilmuvad siin
Kasutaja avatar
Terko
Entusiast
Postitusi: 441
Liitunud: 20 Jaan 2011, 13:19
Telefon: S7
Asukoht: Tartu
Kontakt:

[ÜLEVAADE] Sony Xperia XA

Lugemata postitusPostitas Terko » 26 Sept 2016, 20:30

Tähestikus tuleb enne Z tähte X, aga Sonyl mitte. Neil tuleb X ja pärast seda XA. Ehk et tegu on nende sel aastal üllitatud mudeliseeria järjekordse liikmega, mida mul katsuda ja proovida lasti. XA on vähe teist masti riistapuu, võrreldes tavalise X-ga ja pole mõeldud konkureerima tippseltskonnaga. Uurisin mida pigem keskklassi madalamasse otse kuuluv telefon endast kujutab.

Pilt

Välimus
Poleks pealkiri mudelinime reetnud, ei saaks esmapilgul arugi, et tegu pole Xperia X-ga. Aga erinevusi on. Alustame suurimast – silmatorkav servast servani ekraan. Ja see on päris efektne, nii esimest korda kätte võttes kui ka regulaarselt kasutades. Tänu sellele paistab telefon ka kuidagi saledam. Uue ekraani tõttu puudub sellel mudelil aga sõrmejäljelugeja ning selle asemel on vanadelt Z-seeria omadelt tuntuks saanud ümmargune nupp. Sonydele omaselt ei puudu küljelt ka eraldi kaamera nupp.
Sim- ja mälukaardi pesa on samuti paigutatud küljel asuva klapi taha, justkui vihjates veekindlusele, aga seda telefonil pole.
5-tollisega ekraaniga mõjub telefon pigem kompaktsena ning sihvakana tänu piklikule kujule. Esiklaas on moodsalt kumerduma pandud, nagu ka tagumine kate ja see kõik kokku loob tugeva ja kauni terviku. XA näeb kallim välja, kui ta tegelikult on.

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Tarkvara ja kasutamine
XA pealt leiab Androidi 6.0 versiooni koos Sony kasutajaliidesega. Viimasega on aasta-aastalt liikunud puhta androidi suunas, nii et sellega on palju sarnaseid kujunduselemente. Kõik põhiline on menüüdes olemas, mingeid erilisi lisavõimalusi telefon ei paku – näiteks puudub vanematelt mudelitelt tuntud koputusega ekraani avamine ja sulgemine.

Pilt

Paar asja mis häirisid. Lukustusekraani avamiseks tuleb näpuga alt üles või paremalt vasakule tõmmata, aga mingil põhjusel jäi see pooltel kordadel keset ekraani seisma. Omavahel ei saanud päris hästi läbi ka teadete riba ning „Soovituste“ ekraan – viimast saab avada ekraani keskelt alla tõmmates, aga tihti avanes see ka ülevalt teadete riba lahti tõmmates.

Pilt

Ekraan
Ühelt poolt on ekraan väga efektne oma servast servani paneeliga, teiselt poolt on aga kahju, et sellel olevat klaaspinda pole õlihülgava vahendiga töödeldud. See garanteerib selle, et sõrmejäljed on alati näha ja ei aita kuidagi loetavusele kaasa, eriti otseses päikesevalguses. Alguses mõjub pettumusega ka 1280x720 piksliline ekraaniresolutsioon, eriti arvestades asjaolu, et osad konkurendid pakuvad ka full-HD resolutsiooni. Aga paneel on kasutatav ja mingi aja möödudes harjub sellega ära, tingimusel, et mingit kõvemat pilli võrdluseks ei kasuta.

Jõudlus ja Aku
XA seest ei leia me teada-tuntud Qualcommi protsessorit – kokkuhoiu mõttes on valitud Mediateki toodang, täpsemalt Helio P10 protsessor. Millegi erilisega siin tegu pole, oma võimekuse poolest need silma ei paista. Selge on aga see, et millegi arvelt odavamate telefonide puhul kokku tuleb hoida. Üldiselt saab telefoni ette antud toimingutega hakkama, aga teeb seda alati väikese viibega. Päris mingeid kokkujooksmisi mul kasutusaja jooksul ette ei tulnud, aga veidi särtsakamat minekut oleks küll oodanud, eriti nö tavatoimingute tegemisel.
Pigem üllatas positiivselt mängude pool. Ju tänu heale koostööle graafikakiirendiga said proovitud mängud kõik kenasti mängitud, ka Asphalt 8. Kes muidugi eelkõige selleks otstarbeks endale telefoni soetab, võiks siiski võimekamate konkurentide poole vaadata.

Aku oma 2300 mAh mahutavusega kestvusrekordeid purustama ei lähe ja seda näitas ka tavapärane laadimistsükkel. Tavakasutuses jäi see päeva-pooleteist vahele, arvestades ekraani madalat resolutsiooni, oleks ehk enamgi oodanud. Kes maksimumi soovib pigistada, nende jaoks olemas Stamina-režiimid, mida menüüst aktiveerida.

Jõudlustestid
Tulemuse saamiseks on võetud kolme testi keskmine:
Quadrant Free Edition – 4345
AnTuTu benchmark – 47754
Geekbench testi ei lasknud rakendus sellel telefonil teha.

Kaamera
Kaamera on telefonil üsna keskpärane 13-megapiksline pildistaja, mida assisteerib led-välk. Pildikvaliteet midagi erilist ei ole, telefon jätab neile digitaalse töötlusega üsna tugeva jälje. Elemendid on pigem hajusad ja udused. Veidi hämarates oludes läheb pildikvaliteet märgatavamalt teralisemaks. Kes endale soodsat kaameratelefoni otsib, võiks pigem muid variante kaaluda.

Näidispildid

Kokkuvõtteks
Ei teadnud mida XA-st oodata. Ühelt poolt pea sama kalli välimusega kui suguvend X, teiselt poolt oluliselt kehvemad näitajad. Lisaks olin lugenud ka päris negatiivseid arvustusi, nii et veidi oli värin hinges – kas tõesti nii kehv?
Nüüd kokkuvõtvalt võib öelda, et pole häda midagi. Telefon on kena disainiga ja näeb tõesti kallim välja, kui oskaks arvata. Vähemalt neile, kellele telefoni näitasin ja seejärel ka hinda mainisin, olid pigem meeldivalt üllatunud. Aga telefoni sisemusega on veidi teised lood. Üldjoontes sai XA põhiasjadega hakkama, kuigi aegajalt lendas ka mõni kaigas kodaratesse. Telefoni lukustusekraan tõrkus millegipärast tihti avanemast ning sisuni pääses teise korraga; samuti oli tunda, kuidas protsessor nägi vaeva et rakendusi kiirelt ja märkamatult avada. Alguses ehmatas ka kesine resolutsioon (1280x720), kuid ajapikku, kui paremat võrdluseks kõrval pole, sellega harjub. Raske oli aga harjuda esiklaasi õlihülgava kihi puudumisega, sest selle puhastamine muutus tüütuks ning näppude all polnud ekraani mõnus käsitseda. Aga lõpuks jõuame hinnani. Ja kui seda vaadata, siis tekib küsimus, et kas sellel vingumisel on üldse põhjust. Selge see, et kui XA-d võrrelda tippmudelitega, ei ole tal neile vastast. Omas hinnaklassis vaadates, siis seal on lood hoopis teised ja seal on XA igati asjalik konkurent.

Plussid
+ pilkupüüdev disain
+ efektne servast servani ekraan

Miinused
- kehvemapoolne kaamera
- õlihülgava kihi puudumine ekraanil
- madal ekraani resolutsioon

Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist

Logi sisse  •  Registreeru