[ÜLEVAADE] Sony Xperia X Compact

Kõik arvustused ilmuvad siin
Kasutaja avatar
Terko
Entusiast
Postitusi: 441
Liitunud: 20 Jaan 2011, 13:19
Telefon: S7
Asukoht: Tartu
Kontakt:

[ÜLEVAADE] Sony Xperia X Compact

Lugemata postitusPostitas Terko » 28 Dets 2016, 22:14

Sony pole väikeste telefonide fänne taaskord hätta jätnud ja populaarsete menukite rivisse on lisatud järjekordne kompaktse seeria mudel – X Compact. Mis selles väikses kestas peidus on, uurisin järgi.

Pilt

Välimus
Telefoni disain on Sony poolt saanud veidi värskendust ning nende uue “Unified” disainikeele tõlgenduses on telefon endale rohkem ümaraid vorme juurde saanud. Sonydele omaselt on telefon peale vaadates suhteliselt teravate nurkadega ristkülik, ent külgi on kumerdatud nii tagumisel poolel, kui eest klaasi servadest. Tagumisel poolel tundub esmalt, et on akukaas selle vahetamiseks jäetud, ent tegelikkuses see lahti ei käi.
Telefon jätab väga sileda ja läikiva mulje, esimese hooga on koostematerjali raske tuvastada. Sony enda sõnul on püütud jätta muljet, justkui telefon oleks tehtud keraamikast, kuid konkreetsele materjalile siiski vihjatud pole. Eeldatavalt on siiski tegu töödeldud plastkorpusega. Üldiselt on viimistlus omanäoline, mis osadele sümpatiseerib, teistele mitte. Valget värvi testis olnud telefoni korpuse eeliseks sai lugeda asjaolu, et sõrmejälgi seal peal nii kergesti ei märka.
Nuppude ja aukude paigutus on Sonydel nagu ikka. Sim- ja mälukaardi pesad käivad ekraanist vasakule poole eraldi väljatõmmatavasse pesasse, mille avamiseks mingeid abivahendeid vaja ei ole. Kummalise kiiksuna täheldasin, et iga kord kui sim-kaart sisse panna või eemaldada, teeb telefon ise automaatselt taaskäivituse. Nii et lihtsam on see enne välja lülitada. Teiselt poolt vaatab vastu klassikaline nuppude kombinatsioon – keskelt allapoole tulles sisse- ja väljalülitamise nupp, mis toimib ka sõrmejäljelugejana; helireguleerimisenupud, mis nagu ikka on põhjendamatult madalale paigutatud; fotode tegemiseks eraldi päästik, mida all hoides saab kiirelt kaamera avada. Ülemiselt poolelt leiab varsti aegade hämarusse kaduva kõrvaklapipesa ning alt laadimispesa.
Siinkohal ei tohiks üllatusena tulla, et telefoni on mugav käes hoida ja käsitleda, kui arvesse võtta telefoni mõõtmeid. 9,5 mm paksune kest ei mõju nii sihvakana kui suurematel konkurentidel, aga arusaadavalt on vajalik ka väikesesse telefoni kõik vajalikud komponendi korpusesse paigutada. See aga jätab oma jälje ja telefon mõjub veidi matsakana.

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Tarkvara ja kasutamine
X Compactist leiab Androidi versiooni järgunumbriga 6. Uusim, Nougat versioon on juba töös ning peaks väidetavalt juba lähiajal Sony X seeria mudelitele hakkama jõudma, sealhulgas ka X Compactile.
Tarkvaraliselt mingeid suuri muudatusi ei ole, Sony kasutajaliides on omas vanas headuses – ehk kellele meeldib võimalikult puhas androidi kasutuskogemus võivad Sony kasutajatena igati rahule jääda.

Pilt

Menüüde ülesehitus ja paigutus on loogiline ning kasutajasõbralik. Teadete riba alla tõmmates saab kiirseadeid vajadusel lihtsalt muuta, välimuse seadete muutmiseks on eraldi menüü. Sony pole kasutajat valikutega (mille olemasolu teinekord võib küsitava väärtusega olla) üle külvanud, vaid on jätnud olulisemad. Hea kui saab kinnastega telefoni käsitseda, aku pikendamiseks säästurežiimi peale panna või topeltkoputusega vajadusel ekraani kinni ja lahti teha. Viimase omaduse kasutegur on suur seetõttu, et Sony kodunupp-sõrmejäljelugejat vajutades avaneb koduekraan, isegi kui eesmärk on lukuekraanilt teadete kohta infot saada. Sõrmejäljelugejast veel rääkides paraku väga suuri kiidusõnu jagada ei saa. Kas on siin süüdi liiga väike pind, kuhu sõrme vastu panna või muu nüanss, igal juhul oli neid kordi liigagi sagedasti, kui telefon näpuga lihtsalt koostööd ei teinud ja sisse pääsemiseks oli vaja pin-koodi kasutada.

Pilt

Ekraan
Ekraaniresolutsiooni pole aastad suutnud muuta, nii on ka X Compactil selleks 720x1280 pikslit. Kokku teeb see 319 pikslit tolli kohta, mis ei kõla küll üleliia hõiskama paneva numbrina, kuid on igati soliidne, arvestades telefoni 4.6-tollist ekraani. Ausalt öeldes mõjus Sony ekraan palju paremana, kui seda puhtalt numbrite järgi öelda võiks. Nii väiksele ekraanile on sellise resolutsioon just täpselt paras.
Telefoni heledusega samuti probleeme pole, põhja keerates särab ekraan kenasti. Valge tasakaalu on võimalik menüüst sättida, kuid vaikimisi on pilt juba parajalt tasakaalus niigi. Heledust-tumedust on võimalik ka automaatseades reguleerida lasta.

Jõudlus ja Aku
Telefoni protsessor on üks neid kohti, kus vahe sisse tuleb, kui võrrelda X Compacti tippmudelitega. Telefoni jooksutab Snapdragoni 8-seeria protsessori asemel Snapdragon 650. Nii nagu sai varasemas Xperia X arvustuses täpselt sama valikut kiidetud, võib sellega ka Compacti puhul igati rahule jääda. Telefon ületab särtsakalt ja sujuvalt kõik takistused, mis tema teele heita ning toppamisest või hakkimisest pole jälgegi.
Akust saadavat kasutusaega võib üsna viisakaks pidada, eriti võib kiita aga ooteaja akukasutust. Üldine kogemus laadimise osas oli aga kõikuv, sõltudes paljuski telefoni enda kasutuse intensiivsusest. Oli päevi, kus tuli juba õhtul juhe laadimiseks ühendada, samas oli ka kordi, kus juhe tuli välja otsida teise päeva lõpuks.
Vajadusel on Sonyle omaselt võimalik erinevate akusäästmise režiimide rakendamine. X Compact toetab ka Quick Charge standardi kiirlaadimist. Samuti on telefoni juures kasutusel võetud uus adaptiivse laadimise tehnoloogia, mis jälgib ja reguleerib aku parameetreid ning laadimismustreid ja kohandab neid nii, et aku eluiga pikeneb. Tootja sõnul on väidevavalt võimalik aku eluiga nii pikendada lausa kuni kaks korda.

Jõudlustestid
Tulemuse saamiseks on võetud kolme testi keskmine:
Quadrant Free Edition – 31659
AnTuTu benchmark – 74375
Geekbench Single - 1403
Geekbench Multi - 3355

Kaamera
Sony pildistamismasinaga saab maksimaalselt teha 23 megapiksliseid pilte, arvestama peab, et sellisel juhul on pilt kitsamas 4:3 formaadis. 16:9 formaadis pildistamiseks tuleb valida veidi madalam 20 megapiksline suurus.
Sonyde eeliseks on see, et pildistamiseks on küljele paigutatud eraldi päästik-nupp, mis tootja sõnul suudab kaamera tööle panna 0.6 sekundiga. X Compact kasutab pildistamiseks hulgaliselt erinevaid tehnoloogiaid. Näiteks ennetav autofookus, millega peaks saama jäädvustada liikuvaid objekte teravamalt ja selgemalt, nagu näiteks lapsed ja loomad. Piltide stabiliseerimine toimub elektrooniliselt ning kasutusel on ka laseriga autofookus.
Pildid tulevad kaameraga tehes head. Tänu suurele megapikslite arvule on need teravad, kuid servadesse tekib udusust. Värvid on balansseeritud ning kaamera saab kenasti hakkama ka hämarates oludes.

Näidispildid


Plussid
+ korralik koostekvaliteet
+ kompaktne kest, mis tänapäeval harv nähtus

Miinused
- Enam pole Sony telefonidelt tuntud veekindlust
- odavamapoolne materjalivalik
- sõrmejäljelugeja võiks olla täpsem

Kokkuvõtteks
Möödas on need ajad, kui Compact seeria tähendas suurt sisu väikses kestas. Tippmudelite komponendid on aja jooksul asendatud tagasihoidlikumatega, kuid Compacti peamine trump on jäänud. Ja see ei tähenda, et muus osas on telefon enda väärtuse kaotanud. Tõesti, enam pole kõige vingemat protsessorit, veekindlusest on loobutud, kuid mis peamine – X Compact suudab igati asjalikku konkurentsi keskklassi hulgas pakkuda. Materjalide valik ei ole küll kõige eesrindlikum, kuid koostekvaliteet on igati tasemel. Õnneks on kõike seda arvesse võetud ka hinna kujundamisel ja 400 eurone hinnalipik sellise paketi eest tundub igati mõistlik.

Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Logi sisse  •  Registreeru